Jaki router do Neostrady? Na co zwrócić uwagę?

| 1 Komentarz
Chcesz kupić router Wi-Fi do Neostrady? Podpowiadamy, jak wybrać urządzenie dobrej jakości w rozsądnej cenie.

Neostrada to usługa oferowana początkowo przez Telekomunikację Polską, a obecnie przez Orange Polska. Umożliwia ona stały dostęp do Internetu na analogowej linii telefonicznej (ADSL) lub za pomocą łącza FTTH (Internet światłowodowy). Aby uzyskać dostęp do sieci, konieczny jest modem oraz router WiFi. Drugie z wymienionych urządzeń pozwoli podzielić sygnał tak, by mogło z niego korzystać jednocześnie kilka różnych sprzętów domowych. Jaki router do Neostrady wybrać?

Polecane routery

Jak wybrać router do Neostrady?

Rynek routerów dla Neostrady jest bardzo zróżnicowany, stąd też wielu klientów ma problem z doborem odpowiedniego urządzenia. Dostępne są modele korzystające z technologii ADSL (ze złączem RJ-11) oraz routery światłowodowe do Neostrady. Rozpiętość ich cen jest bardzo duża – koszt zakupu może wynieść od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Na co zwrócić uwagę przy wyborze? Poniżej sprawdzisz nasze podpowiedzi.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie routera do Neostrady?

Jaki będzie najlepszy router do Neostrady? W pierwszej kolejności zwróć uwagę na obsługiwany standard połączenia. Im jest on wyższy, tym lepsza będzie jakość sieci internetowej w domu lub w biurze. Dobry router do Neostrady powinien obsługiwać Wi-Fi przynajmniej 5. generacji, najlepiej na dwóch częstotliwościach (2,4 oraz 5 GHz). Dzięki temu prędkość przesyłu danych oraz przepustowość łącza będą satysfakcjonujące.

Kolejny aspekt, którego nie można pominąć to liczba oraz rodzaj wykorzystywanych anten. Router Wi-Fi do Neostrady z wewnętrzną anteną ma zazwyczaj słabszy zasięg, niż taki, który posiada kilka przekaźników zewnętrznych i wewnętrznych. Elementy te wzmacniają sygnał i czynią połączenie sieciowe mniej podatnym na zakłócenia. Jeśli potrzebny Ci tani dobry router do Neostrady, wybieraj zawsze urządzenia posiadające kilka anten.

Parametry dobrych routerów do Neostrady

Jakimi parametrami technicznymi cechują się routery do Neostrady? Urządzenia te mogą być przewodowe lub bezprzewodowe i obsługiwać różne standardy Wi-Fi, od 4 do nawet 6. generacji. Dostępne są modele 2w1, ze wbudowanym modemem, dzięki czemu nie jest konieczny dodatkowy zakup. Na rynku są także sprzęty dwuzakresowe, korzystające z częstotliwości 2,4 GHz oraz 5 GHz, co pozwala osiągnąć wysoką przepustowość łącza i brak zakłóceń.

Dobry router Wi-Fi do Neostrady korzysta z technologii takich jak:

  • DLNA – technologia ta pozwala przesyłać bezprzewodowo multimedia pomiędzy różnymi urządzeniami;
  • bramka VoIP – router z VOIP do Neostrady może być używany do wykonywania połączeń telefonicznych;
  • WPS – opcja ta ułatwia korzystanie z sieci, ponieważ pozwala na dołączanie kolejnych urządzeń bez konieczności zatwierdzania operacji inaczej niż przez wciśnięcie przycisku, który znajduje się w obudowie routera;
  • VPN i QoS – są to funkcje zabezpieczające sieć przed dostępem osób nieupoważnionych.

Inne ciekawe funkcje, które może posiadać router do Neostrady ADSL2+, ADSL lub światłowodowy, to:

  • kontrola rodzicielska – przeglądane przez domowników zasoby Internetu da się ocenzurować tak, by uchronić dzieci przed różnymi zagrożeniami;
  • USB host – opcja ta pozwala na podpięcie do routera zewnętrznego nośnika danych, np. dysku i następnie udostępnienie danych z urządzenia w sieci lokalnej;
  • serwer druku – funkcja pozwala na bezprzewodowe korzystanie z drukarki;
  • sieć gościnna – router wyposażony w to udogodnienie pozwala na szybkie stworzenie ogólnodostępnej sieci Wi-Fi.

Jaki typ łącza obsługuje router do Neostrady?

Gdy już wypatrzysz sobie kilka modeli routerów dla Neostrady, upewnij się, czy urządzenia te posiadają na pewno wbudowany modem ADSL. Moduł ten odpowiada za przetwarzanie analogowego sygnału telefonicznego na cyfrowy. Istotna jest także obecność portu RJ-11, służącego do łączenia analogowego z gniazdem telefonicznym. RJ11 w routerze pozwoli połączyć się z Internetem od Neostrady, jeśli sprzęt posiada wejście RJ45, nie będzie to możliwe.

Ile kosztuje router do Neostrady?

Ile kosztuje router, który pozwoli korzystać z Neostrady? Spójrzmy na tanie i dobre routery TP-Link. W cenie do 200 złotych są dostępne modele obsługujące Wi-Fi w standardzie 802.11n (4. generacji). Zapewniają one w miarę stabilny sygnał sieciowy, jednak daleko im do możliwości, jakie oferuje Wi-Fi 5, Wi-Fi 6 lub Internet światłowodowy. Aby uzyskać łącze o większej przepustowości i prędkości przesyłu danych, konieczny jest większy budżet.

Na szczęście na rynku jest dostępnych wiele opcji, w tym także router do Neostrady światłowód z linii Archer TP-Link. Urządzenia z tej serii, obsługujące nowszy standard Wi-Fi (802.11ac) kosztują niecałe 400 złotych. Posiadają one wbudowany modem USB Ready, dzięki czemu można z ich pomocą utworzyć serwer druku. Ogromną zaletą jest także kilka wydajnych anten zewnętrznych wbudowanych w mobilny router.

Dobrym rozwiązaniem będzie również router ADSL Neostrada w przedziale cenowym 400-800 złotych. Sprzęt obsłuży bez problemu Wi-Fi 5. generacji, co zapewni imponującą przepustowość do około 3,5 GB/s. Kilka portów LAN pozwoli na podłączenie do sieci jednocześnie wielu urządzeń, a funkcje takie jak np. zabezpieczenie VPN i WPA2 zapewnią wysoki poziom ochrony. To jednak nie jest najdroższa z możliwych opcji.

Najbardziej zaawansowane routery do Neostrady mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych, tego typu sprzęt polecamy jednak użytkownikom o ekstremalnych potrzebach, np. profesjonalnym graczom online. Przepustowość połączenia bezprzewodowego w droższych modelach może wynosić nawet ponad 1 GB/s w paśmie 2,4 GHz, a szybkość sieci Wi-Fi osiąga poziom powyżej 6000 MB/s, co stanowi duży atut w rozgrywkach e-sportowych.

Jak widać, to jaki router do neostrady ASDL będzie najlepszy, zależy przede wszystkim od potrzeb użytkownika i parametrów technicznych urządzenia. W niewielkim biurze, mieszkaniu lub domu jednorodzinnym w zupełności wystarczy router ze średniej półki. Natomiast droższe sprzęty sprawdzą się w dużych firmach oraz w profesjonalnych rozgrywkach online. Przed zakupem zawsze warto wnikliwie zapoznać się ze specyfikacją routera, by móc cieszyć się dobrym i właściwie dopasowanym sprzętem.

Udostępnij
4,9
7 ocen
1 komentarz
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

DNG2200. Starszy model, ale z USB i sensownymi parametrami. I moim zdaniem wystarczy, żeby wyciągnąć z łącza coś sensownego. Są też routery o wiele droższe, ale to musielibyście mieć jakieś naprawdę sensowne łącze, żeby był sens w to inwestować.
Specjalista Morele | 10:57
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.